Znamená pro firmy AKCE a CENA všechno?

Rodinný holding: Předání firmy z generace na generaci

Předání rodinného holdingu ze starší generace na mladší začíná být pro řadu českých firem aktuálním tématem. Kultura podnikatelských rodin se do našich krajin pomalu, ale jistě vrací. Chystáte se i vy předat svůj rodinný holding?

choose-direction-PX5R4V8-min.jpg

Je krásné vidět, že podnik, do kterého jste vložili tolik úsilí, zůstává stále v rodinných rukou. V mezigenerační obměně by vám mohlo napomoci pár rad v tomto článku.

U celého předání je hned několik možností:

  •         Přímý majetkový převod
  •         Vytvoření správních orgánů – dozorčí rada
  •         Svěřenecké fondy
  •         Strukturovaný rodinný holding

Nepodceňte přípravu

Nejdříve si uvědomte, proč chcete začít s takovou změnou. Důvodů může být opravdu mnoho, ale přesto si je projděte a zamyslete se nad nimi. U obměny je velkou výhodou, že za pomoci rad a zkušeností staré generace může ta mladá s energickou dynamikou provést spousty zajímavých a nových úkonů.

Ráno moudřejší večera

Toto přísloví platí v mezigenerační obměně dvojnásob. Pořádně si vše promyslete, než začnete konat. Pokud si nevíte rady, existují v tomto směru poradenské služby. Poradce vám pomůže a poradí v nejasnostech, případně s nastavením přestav, které máte. Významně vám pomohou s vaší vizí i se vzájemnými rodinnými vazbami.

Vytyčte si cíle

Ne vždy může jít vše po másle. Rodinné vztahy mohou být složité a rodinní příslušníci nemusí být připraveni převzít břemeno holdingu. Jedním z největších nepřátel rodinných firem je zcela jistě vnitřní spor. Možní nástupci se mohou věnovat i odlišnému oboru, kterým se zabývá vaše firma. Nastává tedy otázka, komu firmu předat. Pro takové případy je vhodné, abyste si jasně určili majetková práva jednotlivých členů, kterých by se obměna týkala. Může vám s tím pomoci i Rodinná ústava. Díky tomu si můžete nastavit konkrétnější pravidla a podmínky pro předání majetku. Rodinnou ústavu můžete přidat do dalších rodinných právních institutů jako je závěť, dědická dohoda nebo svěřenecký fond.