Znamená pro firmy AKCE a CENA všechno?

Průtok potrubím – jak ho vypočítat?

Při pořizování potrubí je důležité nejen správně vybrat materiál, ale také umět spočítat průtok. A s tím výběr materiálu také souvisí. Pro potrubí, kde očekáváte vysoký průtok, použijete úplně jiný materiál než tam, kde je průtok nižší. Máme pro vás základní vzoreček, se kterým budete počítat.

vodovodní potrubí

 Základní vzorec

Pro výpočet průtoku potrubím budete potřebovat následující vzorec:

Q = S . v

Výsledné číslo vám vyjde v jednotkách [m3/s]. Zatím to vypadá docela jednoduše. Ještě ale musíte vypočítat Sko, což je obsah průřezu potrubí. Ukažme si, jak to vypočítat. Zopakujeme si základy matematiky

  • Kruhový řez: Obsah kruhu vypočítáte pomocí vzorečku S = π.r2. Hodnotu π určitě znáte. Za r vám bude stačit dosadit poloměr vašeho potrubí.
  • Obdélníkový řez: Obsah obélníku už je o něco jednodušší. U toho vám stačí spočítat S = a.b a máte výsledek.
  • Čtvercový řez: Čtvercový řez se nepoužívá úplně běžně, ale potkat se s ním můžete. Jednoduše spočítejte S = a2.

Teď když máte obsah vypočítaný, už vám stačí jenom zjistit rychlost průtoku. 

Výběr materiálu

Na základě zjištění průtoku můžete začít vybírat materiál pro potrubí. V poslední době jsou jasná volba ppr trubky, které jsou oblíbené pro své vlastnosti, odolnost a zdravotní nezávadnost. Pokud si ale nejste úplně jistí, zavolejte raději odborníka. Ten vám v případě potřeby pomůže i s výpočtem průtoku potrubí, pokud vaší matematice moc nevěříte. Tento jednoduchý výpočet je pouze orientační. Na potrubí budou působit ještě další vlivy jako hloubka zavedení, změny v tlaku a podobně.

ppr trubky

 

Ať vám z toho počítání není horko, využijte třeba nabídky klimatizací na eshopu Melmar.