Znamená pro firmy AKCE a CENA všechno?

Je noční vidění pro myslivce legální?

Noční vidění je užitečná technologie, kterou už desítky let oceňují mimo jiné i lovci. Není se čemu divit - možnost provádění pozorování v náročných světelných podmínkách je neocenitelná při lovu v hustém lese po setmění. Jeužitečná také během seznamování se s terénem, hledání stop nebo stopování postřeleného zvířete. Jak noční vidění funguje a jaké lovecké noční vidění si vybrat? Podívejte se níže.

25755 bez-nazvu

Co je noční vidění?

Noční vidění je technologie umožňující vidění za podmínek, ve kterých není pozorování pomocí lidského zraku možné. Zesilovač světla, který je srdcem nočního vidění, zesiluje zbytkové světlo až několiksetkrát. Zesílené světlo je poté nasměrováno na pozorovaný objekt, zaostří jej a upraví kontrast. Výsledkem je obraz viditelný prostým okem. Noční vidění první generace, které jsou nejméně pokročilými přistroji na trhu, potřebují k činnosti externí světlo pocházející např. od měsíce nebo hvězd, tím pádem nejsou vhodné za podmínek úplné tmy.

Tento problém byl ve velké míře eliminován zařízeními druhé generace. Ty disponují speciální mikro-kanálkovou destičkou, která světlo zesiluje až 50 000krát. Navíc má mnoho modelu nočního vidění vestavěny IR reflektor. Infračervené světlo nahrazuje to externí, navíc mohou noktovizory fungovat i v úplné tmě. Pro zajímavost lze dodat, že nočním viděním zobrazovaný obraz je v zelených barvách, protože tato barva je pro citlivost lidského oka nejvhodnější. Tato barva také umožňuje postřehnutí většího množství detailů než v případě jiných barev.

Je noční vidění pro myslivce legální?

V minulých letech se noční vidění značně rozšířilo i mimo vojenskou oblast. Dnes jsou tyto přístroje dostupné v nejrůznějších zaměřovacích variantách a k různému určení. Turistická kapesní zařízení, dalekohledy k pozorování, zaměřovače, průmyslové kamery umožňující efektivní ostrahu objektů a specializované vojenské přístroje, to jsou jedny z příkladů. Tyto přístroje s oblibou používají lovci, kteří jsou díky nim schopni lokalizovat kořist a provést přesný výstřel i v noci. Lovecké noční vidění neposkytne pouze dobrou viditelnost, ale také neprozradí pozici uživatele, protože infračervené světlo není pro člověka a většinu zvířat viditelné.

A jak to vypadá s legálností? Pokud zařízení není na principu noktovize (tedy zesilovače zbytkového světla), ale např. na principu CCD kamery nebo termovize nejsou zakázaným doplňkem zbraně. Přístroje, které fungují na principu noktovize, ale nemají vlastní zaměrnou osnovu nebo vlastní montáž na zbraň také nejsou zakázané. Do této skupiny patří všechna zařízení, která se montují ma běžný puškohled za okulár nebo před objektiv. Noční vidění, které je opatřeno záměrným křížem s možností nastřelení a vlastní montáži na zbraň, vyhlášeno za nelegální. Samozřejmě můžete požádat Policii ČR o udělení speciální vyjímky.