Znamená pro firmy AKCE a CENA všechno?
Že lakování je proces, při kterém se na povrch nanáší vrstva odstínu a na závěr ochranná tvrdá vrstva laku, která brání před korozí, to víme! Nicméně nevíme, jak docílit dokonalé přípravy povrchu k samotnému procesu lakování. Tento krok je ovšem stejně důležitý, dokonce i důležitější než samotné lakování. Pokud se nám nepodaří vhodně odstranit starý nátěr nebo rez, nový lak dobře nechytne a začne se odlupovat.
Pokud vezmeme například plechové svitky, používané v automobilovém průmyslu, které míří do lakoven v automobilkách, se nejprve musejí odmastit, protože jsou opatřeny touto ochrannou vrstvou. V dalším kroku jsou pozinkovány a namočeny do lázní s chemickými sloučeninami a vypáleny. Dále je nastříkán plnič a po vytvrzení se celý povrch ve vybavené lakovně lakuje odstínem a na závěr průhledným lakem.
V tomto případě se přípravná fáze výrazně liší od prvního případu, kdy máme nový, nelakovaný plech. Odstranění starých nátěrů se nejčastěji provádí pomocí tryskání, chcete-li pískování.
Samotné tryskání je proces, kdy se pomocí proudu jemných částic očišťuje povrch, například od koroze, aby se připravil k lakování. Jemné částice se volí na základě povrchu, který chceme tryskat:
Mezi hlavní výhody patří výrazné ulehčení práce. Pokud si myslíte, že bruskou uděláte stejnou práci, jako tryskáním, jste na omylu. Výsledek, který vyjede z pískovacího boxu je téměř dokonalý, oproti domácímu očištění bruskou nebo ocelovým kartáčem.